Köztudott, hogy minden egészséges szervezetben képződnek rákos sejtek, amelyek elszaporodását egy megfelelően erős immunrendszer megakadályozza.
Ahogy öregszünk, egyre inkább gyengül az immunrendszerünk – kedvenceink esetében sincs ez másképp - ezzel magyarázható, hogy egyes daganat típusok idősebb korban fejlődnek ki - bizonyos életkor fölött a daganatok előfordulása gyakoribb.
Ebből logikusan következik, hogy mind megelőzésként, mind pedig a már kialakult daganatok esetében is fontos feladat kedvenced immunrendszerének erősítése..
A különböző méreganyagok, toxinok, negatív környezeti hatások, a hőkezelés, a környezetünkben előforduló vegyszerek, az úgynevezett „gyorsételek” és az azokban lévő tartósítószerek, színezékek, adalékanyagok napjainkban mind - mind kiemelkedő szerepet játszanak a daganatok terjedésében.
Az vagy amit megeszel – hogy ez mennyire így van, talán nem kell bizonygatnom.
Ugye egy pillanatig sem hiszed, hogy ha a szupermarketek polcain található humán élelmiszerek többsége tele van tartósítószerrel, színezékkel, adalékanyagokkal, akkor majd pont az élelmiszerláncba nem kerülő, kedvtelésből tartott állateledelek ez alól kivételek…? Sok-sok oldalt tudnék teleírni az ezzel kapcsolatban…. keveset tehetünk a kényelmes, gyors készételek egyre terjedő tendenciájával szemben.
Amit viszont megtehetsz: erősítheted kedvenced immunrendszerét
A daganatos sejtek fejlődésükhöz remekül tudják hasznosítani a glükóz anyagcseréből nyert energiát a növekedésükhöz – ha nem akarod etetni őket, akkor ne etess szénhidrátot. (A kész szárazeledelek 40-55%-a szénhidrát!!!!)
Ha megteheted, tápláld szinte SZÉNHIDRÁTMENTESEN, de legalábbis szénhidrátszegényen kedvencedet (vigyázat: a burgonya is gazdag szénhidrátban!)
A kutyák szénhidrát helyett zsírból is tudnak energiát nyerni, és mivel a rákos kutyák zsíranyagcseréjében egyébként is gyakran fordulnak elő zavarok, alaphelyzetben is több zsírra van szükségük a súlyvesztés megakadályozása érdekében. (Szerencsére a zsírsejteket a tumor sejtek nehezen tudják hasznosítani.)
Remek kiegészítést jelentenek a hidegen sajtolt lazacolajak, amelyek telítetlen zsírsavai (Omega-3, DHA, EPA) nemcsak remek zsír forrásként szolgálnak, emellett támogatják a szervezetet, az immunrendszert.
A lazacolaj mellett a lenmagolajat (mindenképpen friss, hidegen sajtoltat válassz!) is ajánlott beépíteni az étrendbe magas antioxidatív hatásáról ismert lignántartalma miatt.
Fontos tudnod, hogy a lenmagolajjal NEM tudod helyettesíteni a lazacolajat, mert CSAK a lazacolaj tartalmaz EPA, DHA zsírsavakat, a lenmagolaj nem.
EPA és DHA zsírsavakat a legújabb kutatási eredmények szerint a kutyák szervezete az emberével ellentétben sajnos NEM tud szintetizálni.
Mivel azonban egy rákbeteg kutyának alapvetően megnőhet a zsírszükséglete, a lazacolaj mellett nyugodtan bevetheted a lenmagolajat is (felváltva is alkalmazhatod).
A lenmag lignán tartalma miatt értékes, amely egyes kutatások szerint daganatnövekedést gátló hatású. Sajnos lignán csak kis mennyiségben fordul elő a legtöbb élelmiszerben, pl. a zöldségek, olajos magvak csak 0,25-1 mg lignánt tartalmaznak 100 g-onként. Ezzel szemben a lenmag 100-szor annyi lignán vegyületet tartalmaz.
Fontos, hogy jó minőségű fehérjéhez juttasd kedvenced szervezetét, hogy kevés energiaráfordítással tudja hasznosítani az eledelt. Ez nyers etetés esetén megvalósul, hiszen egy ragadozó számára a nyers húsban található fehérje a legjobban hasznosítható.
A rákos beteg kutyáknak nagyobb a folsav szükséglete mint egészséges társaiké, ezért is, valamint igen magas vitamintartalma miatt hasznos, ha a máj mennyiségét megemeled az étrendjében, vagy ha eddig nem etettél májat, mindenképpen ajánlott heti egyszer belekalkulálni az étrendbe.
A rákos sejtek nem kedvelik a zöldséget és gyümölcsöt sem, ezért mindenképpen egészítsd ki kedvenced étrendjét minél több nyers zöldséggel-gyümölccsel. A zöldségek közül hasznosak például a spenót, cékla, sárgarépa, petrezselyem, brokkoli, káposzta, és ne hagyd ki az étrendből a fokhagymát sem.
A cékla, a sárgarépa és a spenót tartalmaznak folsavat – mivel a daganatos kutyáknak magasabb a folsavszükséglete – ezért mindenképpen tedd őket a napi étrend részévé. Jó szívvel ajánlom a Zöldike zöldségkeverékünket, amely gazdag vitamin és ásványi anyag tartalmú szárított zöldségekből gondosan összeállított zöldség mix. A Farkaskonyha által forgalmazott szárított zöldségek pici, 2-4 mm méretű dara formában kerülnek a zacskókba, a minél könnyebb emészthetőség érdekében.
Gyümölcsök közül idényjelleggel alma-körte, málna, szeder jó ötlet, valamint kis mennyiségben citrusfélék (akár facsarva a levük).
A tradicionálisan jól bevált gyógynövények és a tengeri algák, amelyek erősítik az immunrendszert elengedhetetlen részei egy beteg kutya étrendjének.
Az egyik legáltalánosabban ajánlott kiegészítő a csipkebogyó por, amely remek immunerősítő. Emellett érdemes beépíteni az étrendbe tengeri algákat, például a spirulinát, amely egyrészről megköti a nehézfémeket, szennyeződéseket a szervezetben, másrészt számos vitaminnal és ásványi anyaggal látja el a szervezetet.
A Farkaskonyha Immun-R gyógynövénymix a kiválasztó, méregtelenítő rendszert (máj, epe, vese ) támogató gyógynövények gondosan összeválogatott keveréke.
Az MSM, amely egy organikus kénvegyület, segíti a szervezet általános méregtelenítését, valamint hatásos kiegészítő lehet a krónikus fájdalom csökkentésében. Mivel a kollagén szintézisben is elengedhetetlen szerepe van, elsősorban mozgásszervi megbetegedések kapcsán említi a szakirodalom mint lehetséges étrend-kiegészítőt, de emellett az sem elhanyagolható, hogy elősegíti a méregtelenítést, támogatja a májat, az emésztőrendszert, és segít a szervezetnek, hogy megszabaduljon a szabad gyököktől.
Csodaszer a rákgyógyításban sajnos nem létezik, amit megtehetünk az az, hogy a rendelkezésünkre álló szakirodalmi adatok alapján a gyógykezelések mellett megfelelő étrenddel támogatjuk a kedvenceink szervezetét, erősítjük az immunrendszerüket, hogy leküzdje a betegséget, amennyiben erre van esély, és segítsük a szervezet méregtelenítését.
Azt szokták mondani, hogy bármely gyógykezelésben – legyen az hagyományos orvoslás vagy alternatív gyógyászat - kiemelkedő jelentősége van annak, hogy a páciens hisz-e felépülésében. Számos írás bizonyítja, hogy ha maga a beteg nem hisz egy adott gyógykezelés sikerességében, a gyógyulási esélyei csökkennek.
Jó hír, hogy a kutyák esetében ez másképp van, hiszen ők ösztönlények - bármennyire is szeretnénk sokszor mást gondolni róluk - ergo ami hat az hat, ami nem az nem, a humán orvoslással szemben a placebonak itt nincs szerepe, nem lehetséges olyan, hogy a páciens nem hisz a gyógyulásban, ezért kevésbé hatásos egy adott kiegészítő vagy gyógykezelés.
Bízom benne, hogy a fentiek hasznos gondolatébresztőként, útmutatóként szolgálnak ebben a nehéz küzdelemben.
Mi abban hiszünk, hogy ebben a harcban a természet felé fordulás, a természetes étrendhez történő visszatérés minden esetben támogatást nyújt.
Fontos tudnod, nem győzöm elégszer hangsúlyozni, hogy a daganatos betegségek kezelésében minden esetben kövesd állatorvosod utasításait, tanácsait. A megfelelő étrend segítheti kedvenced szervezetét a daganat elleni harcban, de a fent említett étrend kiegészítők nem gyógyszerek, csupán az egészséges étrend kiegészítői.
Ha végigolvastad ezt a bejegyzést, bizonyára érintett vagy a fenti kérdésben. Ha így van, sok erőt, kitartást és hitet kívánok Neked és kedvencednek.