allergia
barf
cica
elhízás, túlsúly
emésztés, bélflóra
fogkő, szájszag
házi koszt
idős kutya
immunrendszer, vitaminok
ízületvédelem
kölyökkutya
kutya
májvédelem
mancsrágás
szív és érrendszer
vedlés, szőrproblémák
vemhes, szoptató szuka
vese támogatás
Szűrés törlése

ÍGY ERŐSÍTSD A KUTYÁD IMMUNRENDSZERÉT!

ÍGY ERŐSÍTSD A KUTYÁD IMMUNRENDSZERÉT!

Több millió baktérium és vírus veszi körül a kutyáinkat, pont úgy ahogy minden élőlényt, minket is. Többnyire a bőrünket és a nyálkahártyák felületét lakják be, többségük ártalmatlan, sokuk nélkülözhetetlen az egészséges élethez, de vannak persze “ rosszfiúk” is. Legtöbbükről nem is értesülünk, mert egy erős immunrendszer elbánik velük úgy, hogy nem is tudunk róla.

Nézzük kicsit közelebbről az immunrendszer alappilléreit és azt, hogy hogyan tehetünk az egészséges működéséért!

  • SZERESD JÓL!

Mitől fog jól működni kedvenced immunrendszere?

Attól, hogy tréningben van! A szervezet egészséges működése nemcsak azon múlik, hogy a kutyád mit eszik, hanem azon is, hogy mennyit mozog, hol él, milyen levegőt lélegzik be, mennyi időt tölt a természetben, mivel érintkezik, hogyan él a “falkában”, azaz a családodban és mennyi a stressz körülötte.


Óriási tévedés azt hinni, hogy a tápban lévő szintetikus vitaminokkal, vagy multivitamin tablettával megoldhatjuk az immunrendszerrel kapcsolatos kihívásokat - ez nálunk embereknél sincs így és a kutyáknál sem, bármit sugalljanak is a reklámok. A helyzet az, hogy a természetet, a természetest nem lehet túlszárnyalni, nem lehet nála jobbat alkotni.

Az immunrendszerrel kapcsolatos kihívásokra a válasz a természetközeliség és a biodiverzitás. Minél egysíkúbb a táplálékuk, minél kevesebb időt töltenek a természetben, minél kevesebb baktériummal találkoznak, annál kevésbé van edzésben az immunrendszerük. Ha érzékenységeikre hivatkozva fűtől - fától óvjuk őket, nem biztos, hogy jót teszünk - a steril körülmények az immunrendszer szempontjából kontraproduktívak.

Ahelyett, hogy túlszeretnénk, meg kell tanulnunk jól szeretni őket! Hosszabban írok erről az Egészség a kutyatálban című könyvemben!

A KÖRNYEZETI TOXINOK

Ugyanúgy hatnak állatainkra, mint ránk: permetszer maradványok, méreganyagok, a legkülönbözőbb toxinok, de a kullancs, szúnyog, szívféreg elleni szerek és a féreghajtók is mind-mind terhet rónak az immunrendszerre. Egy részük elkerülhetetlen és el kell fogadnunk, hogy teljesen kikerülni nem tudjuk őket, de jó ha tudatosak vagyunk és minimalizáljuk kedvencünk kitettségét, amennyire lehet.

STRESSZ

A stressz a kutyák esetében picit más, mint nálunk. Min stesszelhet egy kutya - merülhet fel a kérdés. Sokszor egyszerűen azon, hogy nincs meg a falkán belüli hierarchia, de persze azon is, amin Te. Kedvenced átveszi az energiáidat, ha ideges vagy, érzi, ha feszkó van otthon, ő is érzékeli, idegessé válik.

A stresszorokat persze nem lehet elkerülni, de fontosnak tartom megemlíteni, milyen komoly szerepe van a kiegyensúlyozott mindennapoknak az egészség megőrzésében. Itt jegyezném meg, hogy a stressz szintet csökkenti az állatsimogatás :-)

  • MOZGASD RENDSZERESEN!

 

Hiszem, hogy a minket körülvevő természet megnyugtatja a lelket, észrevétlenül is gyógyítja a sebeinket és valahogy mindig segít visszatalálni az egyensúlyi állapotunkhoz.
Persze vannak napok, amikor úgy érezzük, egyszerűen nincs időnk, energiánk egy hosszabb sétához - én úgy tapasztalom, hogy pont ilyen napokon kell legjobban a mozgás:-)

Hál istennek a négylábúak nap mint nap kirángatnak minket a kanapé kényelméből, ha épp nincs is kedvünk, a kis gombszemek pillanatok alatt rávesznek minket egy kis mozgásra.

  • TÁPLÁLD TERMÉSZETESEN!

Ha egészségesen szeretnénk élni, saját magunknak feldolgozatlan ételt, vegyszermentes, bio zöldséget, gyümölcsöt, háztáji húst vásárolunk ha csak tehetjük, hogy is hihetnénk, hogy a kutyánk tálkájában ezzel szemben a feldolgozatlan, friss étel helyett a 180 fokon extrudált kutyatáp lenne a legegészségesebb megoldás?

Mi a helyzet AZ IMMUNERŐSÍTŐKKEL?

Ahogy az étrendben, a kiegészítők kapcsán is törekedj a természetes megoldásokra. Attól függetlenül hogy tápot, konzervet eszik, főzöl neki, vagy barfozik (azaz nyersen eszik), kiegészítheted étrendjét természetes, a kutyád immunrendszerét támogató étrend-kiegészítőkkel, nézzünk néhányat a teljesség igénye nélkül: 

BIO LUCERNAPOR 

Megragadom az alkalmat, hogy ha már immunrendszerről beszélünk, egy kevésbé ismert kiegészítőre is felhívjam a figyelmet: Alfalfának (AL-FAL-FA), azaz minden táplálék atyjának is nevezik a BIO LUCERNAPORT, mert telis tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Segíti a szervezet savtalanítását, támogatja a vörösvérsejtek képződését, a máj egészséges működését, gazdag klorofillban, valamint biotint, K vitamint is tartalmaz.

BIO SPIRULINA 

Tartalmazza az összes esszenciális aminosavat, amire a kedvencednek szüksége van. Esszenciálisnak nevezzük azokat az aminosavakat, amelyeket a szervezet nem tud maga szintetizálni, ezért az étrenddel kell bevinni. Emellett igen gazdag ásványi anyagokban, méregtelenítő tulajdonságai vannak és tele van klorofillal.

Tipp:

Ha ismered a spirulinát és rendszeresen használod az immunrendszer támogatására, a változatosság kedvéért 1-2 hónapon át adj helyette bio lucernaport kedvencednek, amely a spirulinához hasonlóan remek immunerősítő. 

CSIPKEBOGYÓPOR

Magas antioxidáns tartalma és természetes C vitamin tartalma miatt is hasznos, természetes immunerősítő. A kutyák az emberrel szemben maguk is képesek C vitamint szintetizálni, de mindig jól jön nekik egy kis plusz természetes C vitamin.

VITA AID

Az immunrendszer komplex támogatására szolgáló étrend-kiegészítő kurkumával, Omega 3 zsírsavakkal, A, C, D3, E vitaminokkal és piperinnel (feketebors kivonattal). Lábadozás időszakában, betegségeket követően kifejezetten hasznos, de akkor is, ha úgy érzed, jót tenne egy kis támogatás az immunrendszernek. Két hónapos kúrákban legcélszerűbb alkalmazni, de folyamatosan is adható.

IMMUN-R

Az immunrendszer gyógynövényes támogatására szolgáló Immun-R gyógynövény keverékben a kakukkfű, ginzeng, gyömbér, máriatövismag, gyermekláncfű, csalánlevél a vese és a máj méregtelenítését támogatják, míg a ginzeng és a gyömbér stimulálják az immunrendszert.

A gyógynövények megfelelő kombinációját érdemes megelőző, támogató céllal 2 hónapig kúraszerűen, nap mint nap adni. 

LAZACOLAJ

A benne lévő Omega 3 zsírsavak, az EPA és DHA zsírsavak támogatják az immunrendszer, a szív és érrendszer, az agy és idegrendszer működését is, az egyik legismertebb és leggyakrabban alkalmazott étrend-kiegészítő.

SÖRÉLESZTŐ

Ha úgy érzed, a kutyaszőr mindenhez tapad, csak a kutyához nem, mert beköszöntött a vedlés időszaka és szeretnétek hamarabb túllenni rajta, jót tesz egy kis természetes B vitamin sörélesztő formájában, valamint az Omega 3 zsírsavak (lazacolaj) csodát tehetnek.
Bővebben ebben a cikkemben olvashatsz a vedlésről és arról is, mit tehetsz, hogy a porszívó végre pihenhessen egy kicsit és ne kelljen nap mint nap kutyaszőrt porszívózni bútorról, padlóról, a ruháidról nem is beszélve!

Fontosnak tartom kiemelni, hogy a ragadozó gyomor számára legkönnyebben emészthető, húson alapuló étrend már önmagában óriási lépés egy erős és ellenálló emésztőrendszer felé. Kedvenced étrendje persze könnyedén kiegészíthető algákkal, gyógynövényekkel az élethelyzetnek, életkornak, aktuális problémának megfelelően, de a kiegészítők nem tudják helyettesíteni a természetes étrendet.

Ha tápot etetsz és csak heti 2-3 alkalommal adsz neki komplett barf menüt vagy nyers húst, máris sokat tettél az egészségéért, ugyanis már 20% állati fehérje az étrendben jelentősen hozzájárul az ízületek egészségéhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez.

Ideális esetben a kutya húst eszik - a ragadozó gyomra és tarajos fogazata is erre predesztinálja. Erről a témáról IDE KATTINTVA olvashatsz bővebben: farkaskonyha.hu/barf

Böszörményi Andrea
Kisállat Dietetikus
BARF Étrend Szakértő, Farkaskonyha