Van-e mód a táp helyett más, természetesebb táplálásra már az elválasztástól? Egy kutyakölyök számára legegészségesebb élelem az anyatej.
Na de mi jön azután? Igaz-e, hogy csak bizonyos életkor után javasolt áttérni a nyers étrendre? Mit tehetsz azért tenyésztőként, hogy élénk, erős immunrendszerű kiskutyáid legyenek, akik majd kicsattannak az egészségtől?
Egy kiskutya életének első hetei, hónapjai meghatározóak az élete hátralévő részére nézve.
Ebben a cikkben szeretnénk segítséget nyújtani elsősorban kezdő tenyésztőknek, illetve azoknak, akik bár egyáltalán nem kezdők, de eddig táppal etettek, és kíváncsiak a kölyökkutyák természetes táplálásával kapcsolatos információkra.
Abban szeretnénk segíteni, hogy a kölykök tejről történő leválasztását hogyan teheted minél zökkenőmentesebbé.
Elsősorban úgy, hogy a nyers menüt választod nekik táplálékként, hiszen a lehető legtermészetesebb táplálék az emésztőrendszerük számára a nyers hús.
Az elképzelés, mely szerint az első időszakban mégis biztosabb a kölyöktáp etetése, teljesen téves – a picik emésztőrendszerét ugyanis sokkal inkább megterheli egy 30-40 összetevőből álló mindegy milyen márkájú kutyatáp, mint mondjuk a nyers kecsketej, vagy később a nyers hús, illetve később egy 4-5 összetevőből álló, a fokozatosság elvét követve felépített nyers menü.
3 ALAPSZABÁLY KÖLYKÖK TÁPLÁLÁSA kapcsán...
...amelyek a későbbi problémák elkerülése, esetleges allergia kialakulásának megelőzése érdekében fontosak:
Egy kölyök minél feldolgozatlanabb formában kapja a szükséges tápanyagokat, annál jobban tudja a szervezete hasznosítani.
Minél lassabban, fokozatosabban kezded el a tejről való leválasztást és minél kevesebb összetevőből áll egy menüjük eleinte, annál jobb. A későbbi allergia kialakulásának veszélyét is nagyban csökkentheted. Egy kisgyermeknek sem ad az anyukája rögtön több fogásos menüsort, ugye?
Figyelj, hogy a kölykök ne legyenek túlsúlyosak - a reklámokban gyakran mutatott gombóc, kövér kiskutya NEM az egészséget szimbolizálja. Akkor táplálod helyesen, ha evés után nem lesz láthatóan nagy, kerek a hasa. (ez persze 8 hetes kor után is igaz!)
Kaja után egy egészséges kiskutya élénk, játékos (táp evés után nem, mert az a pocakjukban „megdagad”, de most itt nyers étrendről beszélünk). Ha azt látod, hogy a kölyök evés után azonnal lefeküdne, nincs kedve mozogni, akkor biztos, hogy túl sokat evett egyszerre.
Mikor kezdd el etetni őket?
A tejtől eltérő táplálék emésztésére a kiskutya négy hetes korára kezd képessé válni.
A tenyésztők nagy része manapság viszonylag korán át szeretné szoktatni a kiskutyákat szilárd táplálékra, elsősorban azért, hogy kímélje az anyjukat.
A természetben az emlősök esetében ökölszabály, hogy egy állat annyi ideig szoptat, amennyi ideig a vemhessége tart.
Egy kutya esetében ez 9 hét. Nem arról van szó, hogy 9 hetes korukig a kiskutyák csak szopjanak. Igazítsd ezt a természethez: amíg az anyjuknak van teje, és önszántából, ösztöneitől vezérelve ő maga is szoptatni szeretne, addig hagyd, akár párhuzamosan a szilárd táplálék mellett is.
Ha figyelsz, a természet megadja a választ arra is, hogy mikor kezdd el etetni őket: amikor az anya kutya evés után, a kiskutyáihoz visszatér, és azt látod, hogy a kicsik élénken érdeklődni kezdenek az iránt, hogy mit evett – elkezdik nyalni, szaglászni a pofáját, keresve a maradék kajadarabkákat, egyértelmű jel arra, hogy itt az idő!
Ugyanilyen jel, amikor az anyakutya a megevett táplálékot a kicsikhez visszatérve kihányja.
Ez nem túl gusztusos, de teljesen természetes folyamat, amit ne próbálj meg megakadályozni.
Arra figyelj, hogy ha a kicsik megeszik a kihányt táplálékot, ami már egy megrágott, előemésztett kaja, akkor az anyának utána adj újra enni, hogy neki is fedezve legyen a tápanyag szükséglete. Abban az időszakban, amikor az anya elkezdheti kihányni az ételt, semmiképp ne adj neki csontos húst egészben, hanem csak nagyon apróra (1-2 mm) darálva.
A csontra a kalcium miatt szüksége van, de biztonságosabb, ha ebben az időszakban darálva kapja, így ha esetleg nem rágja meg alaposan, és kihányja, a kicsiknek akkor sem lesz baja a csonttól.
Az etetés elkezdésénél ügyelj a fokozatosságra.
AZ ELSŐ ELEDEL – az anyatej utáni napok
Az első étel, amit felkínálunk egy négy-öt hetes kiskutyának, soha nem a hús, hanem a kölyökpép:
KÖLYÖKPÉP recept
Friss, kezeletlen kecsketejet gazdagíts egy kis Baby-Dog gyógynövénykeverékkel, mézzel és pár csepp lenmag vagy kendermag olajjal.
A kölyökpépet vízfürdőben mindenféle hőkezelés nélkül melegítsd kéz melegre. Ahogy telnek a napok, 2-3 nap után a kölyökpéphez a Baby-Dogon kívül már keverhetsz egy kis gabonát, például teljes kiőrlésű zabpelyhet, árpapelyhet, és egy kis zabkorpát vagy tönkölykorpát például (úgy, hogy maximum 5-10%-át tegye ki a kölyökpépnek. Én egy csapott evőkanállal szoktam kb 2-3 dl kecsketejre rászórni.)
Eleinte naponta egyszer, kétszer, majd háromszor adhatsz kölyökpépet. Emellett, ha a mamának van teje, még szopjanak is a picik.
Pár nap után bevezethetsz napi egy KÖLYÖK HÚSMENÜT, aminek az alapja már a nyers hús és húsos csont.
KÖLYÖK HÚSMENÜ recept
Kezdésnek ideális húsok a könnyebben emészthető szárnyasok, például a pulyacomb, csirkehús, és a nyúl. A hús, amit adsz, jó ha picit zsírosabb.
Olyan húst adj, amiben 1/3-ad arányban van darált húsos csont is. Ha nem jutsz hozzá ilyenhez, az sem baj, akkor adj simán darált húst, és a megfelelő kálcium bevitel érdekében egészítsd ki például bio tojáshéjporral vagy kalcium-citráttal.
A darált húshoz keverj egy kis zöldséget.
Egy hat hetes kölyök nyersmenüjében körülbelül 15-20 % legyen a zöldség, gyümölcs aránya. A zöldség a rostok miatt ebben az életkorban kiemelten fontos.
A darált húshoz, amiben fontos, hogy húsos csont is legyen darálva, keverünk szárított sárgarépát, céklát, Tökjó-Mixet vagy Zöldikét, amik zöldségmixek. A kiskutyák a céklát édes íze miatt általában imádják.
Mi zöldségként a Zöldike mixet adjuk, amit etetés előtt 20 perccel jól beáztatunk meleg vízbe, majd elkeverjük a hússal. Az illata és az íze is isteni!
Az ebben lévő szárított zöldségek - szárított sárgarépa, cékla, paszternák, zeller, parajlevél - pici, 2-4 mm méretű dara formában kerülnek a zacskókba, a minél könnyebb emészthetőség érdekében. Persze ha van időd, kedved, turmixolhatsz is nekik friss, idény jellegű zöldséget.
AZ 5-6 HETES KISKUTYA IDEÁLIS NYERS-MENÜJE
Ajánlott napi mennyiség: felnőttkori mérettől függően a kölyök testsúlyának ~ 5-10%-a.
~ 7:00 reggeli: kölyökpép
~ 11:30 ebéd: kölyökpép, majd pár nap után, ha úgy látod igénylik, ez is lehet nyers kölyökhús menü
~ 16:00 uzsi: kölyökpép
~ 21:00 vacsora: kölyök húsmenü
Fontos, hogy ne keverd a tejet a hússal egy étkezésen belül. Így könnyebb dolga van az emésztőrendszerüknek.
Minden tenyésztő tudja, hogy a kölykök a tejről történő leválasztást, valamint féreghajtást követően hajlamosak emésztőrendszeri irritációk következtében hasmenésre. Ez hatványozottan igaz akkor, ha nem fokozatosan szoktatják őket szilárd eledelhez, hanem egyszerre túl sokféle tápanyaggal kell a szervezetüknek megbirkóznia. Egy száraz tápban 30-40 féle összetevő van, nem csoda, ha ettől gyakran alakul ki hasmenés ilyen pici korban.
A Baby-Dog gyógynövény keverékünk ebben az időszakban segít a mama kutyának és a kölyköknek is (vemhesség alatt a szuka is kap többek között Baby-Dog-ot minden nap.)
Remekül támogatja a picik emésztőrendszerét eledel váltáskor, tejről történő leválasztáskor, féreghajtást, antibiotikumos vagy egyéb gyógyszeres kezelést, betegségeket követően - azaz amikor felborulhat a kiskutyák emésztőrendszerének egyensúlya.
A benne lévő vörös szilfa kéreg és az egyiptomi útifű maghéj növényi rostként a gyomor és bélműködést támogatja.
A homoktövis terméshús gazdag C-vitaminban. Emellett K és B vitamin, A, E és K-vitamin, karotinoidok, bioflavonoidok, polifenol-összetevők, ásványi anyagok természetes forrása.
A kapormag elősegíti az emésztést, remek segítség puffadás, hasfájás esetén, segít a hasmenést okozó mikroorganizmusok kivédésében.
Az édesgyökér kedvező hatást fejt ki gyomor nyálkahártyára.
Hat hetes korukra a kiskutyáink tehát már naponta 4-szer esznek. Ekkor az egy húsos menüből lesz kettő, majd három - fokozatosan, ahogy fejlődnek és igénylik. A kölyökpépet naponta egyszer egészen 16 hetes korukig kapják.
Következő cikkemben a csontos húsról esik majd szó, elmondom hogyan vezesd be egy kiskutya étrendjébe és mikor.
Addig is, ha kérdésed van, írj nekünk a hello@farkaskonyha.hu email címre. Minden levelet igyekszünk 1-2 munkanapon belül megválaszolni.
Ha sürgős kérdésed van, hívd ügyfélszolgálatunkat.