Kutyásként egy ország, város más, az átlag turista elől rejtett arcait ismerheted meg, mint amikor kutya nélkül indulsz nyaralni.
A mieink imádnak kirándulni, futni, úszni és mivel az aktív nyaralásokat szeretjük, sokszor visszük őket magunkkal. Sőt, nem ritka, hogy valójában kutyás tréningek, versenyek köré épül a pihenés - ha már elutazunk egy versenyre, felfedezzük a környéket.
Bár a nyaralás kutyával zseniális élmény, érzékeny emésztésű kutyáknál gyakran előfordulhat a hasmenés, pocak irritáció, vagy akár hányás. Pánikra legtöbbször semmi ok, ha felkészült vagy, hamar túllendülhettek rajta.
Miért gyakori a hasmenés kutyáknál éppen a nyaralás alatt?
Az úszás közben benyelt nagyobb mennyiségű víz, de a környezetváltozás, az esetleges étrend változás, a szokásosnál több bezsebelt nasi, asztalról „leesett” falatka is okozhat hasmenést, pláne egy érzékenyebb kutyánál.
Nyaralás előkészületek: mit vigyél magaddal?
Nálunk valahogy mindig akkor történt valami "baleset", ha nem volt nálunk semmi - épp ezért a kutya-elsősegély doboz" hosszú évek óta az elsők között kerül be a kocsiba, ha útrakelünk.
Jó ha van nálad Betadine, lázmérő, fültisztító, vatta, kötszer, olló, karomvágó (ha beszakadna a körme kirándulás közben), sebkezelő, ápoló olaj kisebb karcolások, sérülések esetére.
Emellett a pocak problémákra is készülj fel:
Hasmenés esetén jól jöhet:
- az emésztőrendszer megfelelő működését támogató étrend-kiegészítő (például Pocak-Mix),
- jó minőségű probiotikum (például Symbiopet)
- + nem árt, ha van nálad 1-2 doboz kímélő menü vagy husi is párolt menü formában, hogy ne kelljen a hűtéssel bajlódnod, hiszen ezt csak biztonsági tartalék, amire nem is biztos, hogy szükséged lesz.
Mit tegyél, ha a kutyádnak hasmenése van?
Ismered a kutyádat, pontosan tudni fogod, mi az a pont, ahol állatorvosra van szüksége. Távol áll tőlem, hogy arra buzdítsalak, hogy ne vidd állatorvoshoz, sőt: ne késlekedj, ha szükség van rá.
Ugyanakkor ahogy mi magunk sem szaladgálunk egy kis hasmenés miatt rögtön orvoshoz, legtöbbször ők is 1-2 nap alatt túllendülnek rajta.
Főleg ha az ok csupán annyi, hogy sokat úszott és a kelleténél több vizet nyelt, vagy épp megevett valamit séta közben.
Még az is előfordulhat (persze csak ritkán!), hogy a család, barátok túl sok nasit csúsztattak a kis gombszeműnek az asztal alatt, észrevétlenül - bár nyilván ennek az ellenkezőjére kérted őket :-)
Na de szegény kutya… folyton éhes, ugye?
KUTYA HASMENÉS PROTOKOLL
Nézzünk pár házi praktikát, mit tehetsz, ha a kutyádnak megy a hasa, de jó a kedve, van étvágya, nincs láza és nem érzed szükségét, hogy orvoshoz rohanjatok:
ELSŐ NAP: KOPLALÁS
Tudom, spártaian hangzik - de a legfontosabb szabály: 1 nap koplalás.
Semmilyen diétás étel nem segít annyit, mint a koplalás.
Hagyd, hogy az emésztőrendszer végezze a dolgát, adj időt és lehetőséget a kutyád szervezetének a regenerálódásra.
Amikor azt mondom, koplalás, úgy értem, ahogy mondom:
1 napig az ne adj neki egyáltalán semmit enni, esetleg Pocak-mixet vagy más, a béltraktust nyugtató gyógynövény-keveréket vízzel és egy pici mézzel elkeverve, hogy szívesebben megegye.
Ezen kívül csak friss víz legyen előtte és más semmi. Tényleg semmi! Hidd el, túl fogja élni!
MÁSODIK NAP: keveset és kímélőt
Ha javul a helyzet, a koplalás után első étkezéskor adj neki kevesebbet, majd étkezésről étkezésre, 2-3 nap alatt fokozatosan növeld az adagot újra a megszokottra.
Jó minőségű állati fehérjéből készült (=hús), alacsonyabb zsírtartalmú (15% alatt) és mindenképpen szénhidrátszegény eledelt szervírozz.
Ha van konyhád a nyaralás alatt és nem egy szállodában pihensz, legjobb választás egy kevés főtt vagy nyers hús (attól függően, hogy alapvetően milyen étrenden van).
Fűszert ne használj, ha főzöd a husit, add oda a főzővizet is.
Ha nincs konyhád, vagy nem akarsz főzéssel, nyers hússal bíbelődni, válassz párolt menüt (konzerv formában).
TIPP:
Konzerv és konzerv között fényévnyi különbségek vannak, nem mindegy, hogy hulladékból, vagy valódi húsból készül.
Nézd meg itt, milyen párolt menüre gondolok pontosan, ami nem fogja terhelni a pocakját:
A Párolt Nyúlhús (Farkaskonyha Wolfdining Just Rabbit) és az Őzhús (Farkaskonyha Just Venison) is kiváló diétás vacsora, mindkettő extrém ritkán allergizál.
TÉVHIT:
Városi legenda, humán vonalról átvett, elavult információ, hogy a rizs és a főtt csirkemell hasmenés esetén a legjobb választás lenne.
A csirkemell rendben van, de a rizsre - szénhidrátra semmi szükség, csak megterheli az emésztését.
A rizs “hasfogó” tulajdonsága miatt népszerű, de messze nem a legszerencsésebb megoldás, hiszen a kutya a szénhidrátot csak korlátozottan és sokkal nagyobb erőfeszítéssel tudja hasznosítani, mint a húst.
Ne felejtsd el, hogy ragadozó gyomra van.
A hús első étkezésre önmagában is tökéletes, ha van rá lehetőséged, adj hozzá egy pici puhára főzött sárgarépát.
A gyógynövények közül jó választás lehet még a vörösszilfakéreg-por, de akár a rostban gazdag útifűmaghéj is.
Mi soha nem indulunk el itthonról Pocak mix nélkül, mindig ott van a kocsiban (persze esetemben ez szakmai ártalom is).
Utazások alkalmával mindig szórhatsz belőle egy picit a kajára, megelőzésképpen is.
Panzióba is célszerű vinni belőle, mert ott is igaz, hogy új környezetbe kerül, ott hagyod, ami stresszt okozhat, emellett az új környezetben új baktériumokkal is találkozhat.
Mondanom sem kell, hogy ha egy hasmenés 1-2 nap után nem javul, esetleg romlik is a helyzet, kedvetlen, láza van stb. akkor ne várj, hanem fordulj állatorvoshoz.
Persze 10-ből 9x az égvilágon semmi probléma nem lesz nyaralás alatt sem, a cikkem csupán gondolatébresztőként szolgál és remélhetőleg adott pár ötletet a nyaralás előkészületeire vonatkozóan.
Egy kutyás nyaralás mindig aktív pihenést jelent - szerencsére a nyaralás alatt is kimozdítanak a nyugágy, napágy vagy a kanapé kényelméből. Lássuk be, ez nem egy hátrány szóval otthon ne hagyd!
Felhőtlen, kutyás élményekben gazdag pihenést kívánok Neked és kedvencednek, ha kérdésed van a téma kapcsán, írj nekünk chaten, üzenetben, szívesen segítünk.